Rynek farmaceutyczny niewątpliwie kryje w sobie potężny potencjał dla każdego, kto chce na nim działać. Zapotrzebowanie na produkty medyczne – zarówno profesjonalne leki jak i lekarstwa stosowane przy mniej groźnych dolegliwościach – stale jest bardzo wysokie i prawdopodobnie póki co nic tego nie zmieni. Warto jednak pamiętać, że jest to branża jednocześnie tak specyficzna, że działalność w jej ramach może być stosunkowo wymagająca.
Badania rynku farmaceutycznego i ich rola w biznesie
Samo wprowadzenie produktu medycznego do sprzedaży nie jest proste. Pomijając konieczność przeprowadzenia odpowiednich testów klinicznych w celu potwierdzenia jego bezpieczeństwa i skuteczności, sporo problemów sprawia samo dotarcie do klientów. Właśnie dlatego ważne są tu profesjonalne badania rynku i opinii.
Dokładnie poznać rynek
Przy przeprowadzaniu badań rynku i opinii bierze się pod uwagę wiele czynników, charakterystycznych głównie dla tej branży. Podstawą jest oczywiście poznanie preferencji klientów. Zazwyczaj nie kupujemy leków z własnej chęci. Jesteśmy do tego zmuszeni przez choroby i inne problemy ze zdrowiem. Z drugiej strony, niektórzy ludzie robią to chętniej od innych, zaopatrując się dodatkowo w wiele produktów dostępnych bez recepty.
Ważnym czynnikiem kształtującym ten rynek są nie tylko pacjenci, ale także lekarze. W dobrych badaniach uwzględnia się również ich preferencje. To oni są przecież odpowiedzialni za przepisywanie i polecanie pacjentom poszczególnych leków.
Przy badaniach rynku farmaceutycznego trzeba zatem poznać, do jakiej grupy pacjentów może dotrzeć dany lek.
Planowanie działań marketingowych
Samo wprowadzenie leku na rynek to dopiero połowa sukcesu. W branży tej panuje obecnie potężna konkurencja, która spotyka każdego – niezależnie od tego, jaki dokładnie produkt przygotował. Konkurowanie ceną i jakością jest oczywiście wskazane, ale bez odpowiednich działań marketingowych produkt z góry będzie skazany na sukces.
Badania rynku farmaceutycznego mają za zadanie dostarczenie informacji niezbędnych do skutecznej reklamy produktu. Niektórych leków w ogóle nie wolno reklamować – jest to zakazane w polskim prawie. Reklamuje się głównie wyroby medyczne dostępne bez recepty, takie jak leki na przeziębienie czy suplementy diety.
Działania marketingowe zazwyczaj kieruje się do konkretnych grup pacjentów. Trzeba z góry ustalić, czy produkt został stworzony na przykład z myślą o osobach starszych, czy też młodych i aktywnych ludziach. Preferencje na rynku zmieniają się ponadto bardzo dynamicznie, przez co regularne przeprowadzanie takich analiz może okazać się konieczne do prowadzenia skutecznych działań marketingowych.
Comments are disabled