Tabletka „dzień po” – kiedy po nią sięgnąć?

Tabletkę „dzień po” czasem określa się mianem antykoncepcji awaryjnej i doraźnej. Jest bowiem skutecznym sposobem na uniknięcie niechcianej ciąży pod warunkiem, że zostanie zażyta niedługo po stosunku.

 

 

W jakich sytuacjach warto zażyć tabletkę „dzień po”?

Specjaliści dokładnie określili wskazania do jej użycia. Zaleca się ją w sytuacjach, w których doszło do gwałtu, odbył się stosunek niezabezpieczony, gdy metody antykoncepcyjne nie przynoszą u danej pacjentki oczekiwanych rezultatów, a także jeśli metody te zostały zastosowane w nieprawidłowy sposób:

 

  • prezerwatywa pękła lub zsunęła się,
  • tabletki antykoncepcyjne zażyto niezgodnie z wytycznymi zmieszczonymi w opisie,
  • iniekcja noretysteronu – czyli hormonu hamującego płodność u kobiety – spóźniła się o co najmniej dwa tygodnie,
  • opóźniło się wstrzyknięcie estrogenu i progesteronu,
  • kontakt seksualny miał miejsce w dni płodne, a stosowane są naturalne metody antykoncepcyjne,
  • zbyt późno umieszczono dopochwowe środki antykoncepcyjne lub za późno je usunięto,
  • wypadła wkładka domaciczna,
  • odkleił się plaster antykoncepcyjny.

 

Dostępność tabletki „dzień po”

Od roku 2017 można ją kupić wyłącznie na receptę. Znacznie bowiem zaostrzono ustawę dotyczącą antykoncepcji. Jeśli potrzebujesz tabletki „dzień po”, nie musisz się umawiać na wizytę w przychodni – termin może się okazać zbyt odległy – ani czekać w długich kolejkach do lekarza-specjalisty. Ponieważ czas gra decydującą rolę, warto poprosić o e-receptę – czyli cyfrowy odpowiednik klasycznej recepty – podczas internetowej konsultacji ginekologicznej.

 

Tabletka „dzień po” – skutki niepożądane

 

Tabletki „dzień po” nie należy zażywać zbyt często. Jest ona bardzo skuteczna jako środek zaradczy w nagłych sytuacjach, jednak nie powinno się po nią sięgać wielokrotnie, ponieważ może ona rozchwiać układ hormonalny lub zwiększyć częstotliwość krwawień i plamień powodując, że zaczną się one pojawiać pomiędzy cyklami miesięcznymi. Zdarzyć się również mogą nudności i wymioty, biegunki, bóle brzucha oraz zawroty głowy.

 

Ważna uwaga!

 

Jak zaznacza Światowa Organizacja Zdrowia, tabletka „dzień po” jedynie zapobiega ciąży utrudniając zagnieżdżenie się zapłodnionej komórce jajowej w ściance macicy. Nie powoduje jednak obumarcia płodu, jeśli ten już się rozwija. W tym drugim przypadku zaleca się tabletki poronne, ale nie są one legalne i dostępne w Polsce.

Comments are disabled